|

(Видео) Се урна мост во Грција и едно лице загина, во тек е спасувачка операција

Едно лице загина при уривање на мост во изградба денеска во Патра, во западна Грција, соопштија властите. Надлежните додаваат дека едно лице е повредено.

Претходно беше кажано дека има луѓе заробени во урнатините, но бројот не е познат. Телевизијата ЕРТ објави дека 5 лица се тешко повредени, но оваа информација се уште не е потврдена од надлежните.

Во тек е голема спасувачка операција. Засега не се познати причините за уривањето на мостот кој се наоѓа на патот што ја поврзува Патра со Атина.

#BREAKING #Greece JUST IN: Part of the bridge at the entrance to the Greek city of Patras collapsed today, and reports indicate that at least one person died, two are missing, and five were injured and taken to the hospital. pic.twitter.com/AK2RVfdUvy

— National Independent (@NationalIndNews) July 23, 2023Слични Објави