(Видео) Шолц во Софија: РС Македонија треба да ги исполни сите услови

//

Силно го поддржувам почетокот на преговорите со Република Северна Македонија и Албанија. PC Maкедонија треба да ги исполни сите услови. Вреди да се вложи секој напор за да се постигне резултат.

Ова го изјави германскиот канцелар Олаф Шолц, кој допатува во официјална посета на Софија, каде одржа заедничка прес-конференција со бугарскиот премиер Кирил Петков, јавува БГНЕС.

Да се ​​обезбеди вклучување на Бугарите во уставот на Република Северна Македонија и да се почитува договорот. Мора да има европски гаранции за ова да се случи, рече Петков.

Тој рече дека заедно со Шолц разговарале и за проширувањето на ЕУ и пристапувањето на Република Северна Македонија.

Се разговараше и за темата РС Македонија. Се договоривме двете влади да продолжат да работат, а бугарската влада јасно го кажа ставот на Бугарија за условите што мора да се случат за да се оди напред, рече Петков.

Од своја страна, Олаф Шолц истакна дека Германија разбира дека не е лесно да се надминат историските проблеми.

Тие силно го поддржуваат договорот за пристапување на РС Македонија и Албанија во ЕУ. Ќе ја продолжиме дискусијата и до крајот на француското претседателство. Европејците се одговорни за стабилноста на Балканот, рече канцеларот.Наша задача е да не ги разочараме надежите. Припадноста кон Европа мобилизира многу демократски сили, додаде Шолц.

Според канцеларот Шолц, РС Македонија треба да има сигурна европска перспектива. РСМ мора да ги исполни сите услови, додаде тој и продолжи: РСМ и Бугарија се подготвени да одат по овој пат. Постои големо општо разбирање за тоа како треба да функционираат работите. Проблемот е како да се стигне до таму. Важно е да разговараме за овие прашања и да вложиме енергија во справувањето со овие прашања. Никогаш не се знае каков ќе биде исходот. Но, бидејќи сите парламенти и шефови на влади знаат дека се одговорни, верувам дека ќе напредуваме. Вреди секој напор, изјави Олаф Шолц.Претходна статија

Украинско здружение ќе протестира пред руската амбасада во Скопје

Следна статија

Децата што учествуваа во проектот „Творилница“ ги покажаа вештините што ги научија во креативните работилници

Најново од Вести