(Видео) Средба Борисов-Заев во Софија

//

Лидерот на партија ГЕРБ и поранешен бугарски премиер Бојко Борисов ја прими делегацијата начело со македонскиот премиер Зоран Заев денеска во своето партиско седиште.

Борисов истакна дека тој што ја негира историјата никогаш не може да биде во право, алудирајќи на фактот дека токму во Софија завршиле преговорите меѓу Заев и Ципрас за решавање на спорот за името на Република Македонија.

Заев од своја страна истакна дека РС Македонија нема да го заборави ангажманот на Бугарија ЕУ да го сврти својот поглед кон земјите од Западен Балкан.

Повеќе во видеото што следи:Претходна статија

Заев од Софија: Да направиме чекор напред за следниот пат да успееме

Следна статија

Многу се сакаме!

Најново од Вести