|

Вознемирувачкото тропање во подморницата „Титан“ и по речиси една година остана мистерија – нов документарец го анализира звукот

Видео од документарниот филм на „Ченл 5“ The Titan Sub Disaster: Minute to Minute го вклучува морничавиот звук на тропање што го слушнале спасувачите за време на потрагата по подморницата Титан, која била на туристичка обиколка на потонатиот брод Титаник.

Поради звукот на тропање, спасувачите погрешно помислиле дека луѓето во подморницата се уште се живи откако Титан изгубил контакт со површината.

Аудио снимката, која сè уште не е објавена во јавноста, им била дадена на продуцентите на филмот од тимот на канадските воздухопловни сили што ја предводеле мисијата за пребарување и спасување на петте луѓе во подморницата, која исчезна на 18 јуни 2023 година, пишува Форбс. Подморницата тој ден околу 8 часот, се нурна во Атлантскиот Океан, 400 наутички милји од брегот на Њуфаундленд, Канада. На тоа место се наоѓа потонатиот брод Титаник.

Документарецот ќе биде објавен во јуни на годишнината од трагедијата во Атлантскиот Океан. Филмот прикажува детали од операцијата за пребарување вредна повеќе од милион долари.

Документарецот прашува што може да се научи од оваа катастрофа. Во филмот се појавуваат и експерти кои го дале своето мислење за тоа што се случило за време на пребарувањето и каков звук се слушнал. За време на потрагата, некои експерти предупредија дека звукот што го слушнале спасувачите најверојатно не е доказ дека луѓето во подморницата се живи.

„Звукот на удирање се слушна уште од првиот ден од потрагата“

Потрагата траеше четири дена, а извештаите дека спасувачите слушнале тропање додека трагале по подморницата се појавиле на вториот ден од потрагата. Канадските воздухопловни сили изјавија за „Ченл 5“ дека удирањето се слушало од првиот ден и секој пат кога потрагата продолжувала.

Официјален претставник на американската морнарица за време на потрагата по Титан изјави за CBS News дека анализата на звуците на ударот утврдила дека најверојатно станува збор за бучава од океанот или звуци кои доаѓаат од други бродови.

Крис Пари, поранешен адмирал на британската кралска морнарица, изјави за ТВ Talk дека звуците можеле да доаѓаат од потонатиот брод Титаник.

„Регуларноста на ритамот беше невообичаена, како некој да го испушта тој звук“

Поранешниот капетан на подморницата на морнарицата Тајан Ремзи во филмот вели дека звукот бил ритмичен.

„Може да звучи како некој да тропа. Регуларноста на тие отчукувања е многу необична. Ритмичка е, како некој да испушта звук. Фактот дека звукот се повторува е навистина необичен“, коментира Ремзи.

Звукот првпат бил снимен на 20 јуни околу 23:30 часот, по што американската морнарица потврдила дека ги детектирала звуците и следното утро. Џејми Фредерик, капетан на крајбрежната стража, изјави дека тогаш не знаеле што е тоа.

„Да бидам искрен со вас, не знаеме“, рече тој.

Како можеше да се создаде звукот?

Д-р. Џејми Прингл од Универзитетот Кил верува дека звуците потекнуваат од човечката активност. Тој вели дека океанот е многу бучно место со бродови, подморници, како и бродови за пребарување.

Основачот на поморската организација за пребарување и спасување Marsar International Метју Шанк, исто така, смета дека звукот доаѓа од луѓето.

„Може да има повеќе извори на бучава, дното на океанот е бучна средина. Мислам дека звукот можеше да биде предизвикан од фрагментите на Титан, но можеше да дојде и од Титаник ако морските струи се пренесат околу метални делови на бродот“, изјави Шанк.

Професорот по морска роботика на Универзитетот во Сиднеј, Стефан Б. Вилијам, вели дека звукот би можел да го предизвикаат морски животни, како што се китовите.

Имплозија на подморница

Еден час и 45 минути откако Титан паднал во океанот, изгубил контакт со бродот Polar Prince. На OceanGate Expeditions, која ја поседува подморницата, и требаа осум часа да го пријави исчезнатиот Титан до американската крајбрежна стража. После тоа започна акцијата за пребарување и спасување на петте патници.

Бродови од целиот свет тргнаа во потрага, а имаше надеж дека патниците ќе бидат спасени пред да останат без воздух во подморницата. Сепак, подоцна беше објавено дека пет лица во подморницата најверојатно загинале во имплозијата. Исто така, беше објавено дека системот за надзор на американската морнарица фатил можен звук на имплозија веќе при почетното спуштање. Иако властите брзо објавија дека се верува дека се мртви пет патници, потрагата продолжи.

На 22 јуни, фрагменти од експлодирана подморница беа откриени во близина на местото на Титаник. Крајбрежната стража 10 дена по исчезнувањето објави дека во остатоците од подморницата се пронајдени човечки останки. За време на потрагата, OceanGate, со седиште во Вашингтон, беше затворен.Слични Објави