|

(Видео) Вучиќ пред средбата со Курти: Против Србија се сите големи луѓе на Запад

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека претстојната средба со премиерот на Косово Албин Курти во Брисел ќе биде тешка. Тој тврди дека „сите големи луѓе на Запад се против Србија“.

Вучиќ и Курти денеска попладне треба да се сретнат со шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел и со специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Србија и Косово, Мирослав Лајчак, соопшти Европската служба за заеднички прашања.

„Ќе биде тешко. Против нас се сите големи на Запад. Сепак, ние имаме право и правда на наша страна. Уште поважно од тоа, тие не разбираат колку е силна љубовта кон слободата и колку силно и цврсто можете да ја чувате и покрај сите притисоци. Да живее Србија“, објави Вучиќ на Инстаграм.

Вучиќ го обвини Курти дека неколку дена води брутална и валкана кампања против Србија. Наведе дека кон неа се приклучиле и некои политичари и аналитичари.

„И се закануваат на Србија, не потсетуваат на некои стари времиња, зборуваат за нивната борба за слобода, заборавајќи дека Србите се бореле за слобода не само против терористите, туку и против агресорите на НАТО. И како што рече, пролеаната крв не се враќа. слободата не може да се врати и не смее да се заборави. Тоа ќе го имам предвид вечерва“, рече претседателот на Србија.

На средбата во Брисел ќе се разговара за Договорот за патот кон нормализација на односите меѓу Косово и Србија, за кој Вучиќ и Курти постигнаа договор на 18 март во Охрид.

Се очекува на средбата меѓу Косово и Србија да биде усвоена Декларацијата за исчезнати лица, која ќе биде прва точка на дневниот ред. Потоа ќе следи презентација и дискусија за првиот Нацрт-статут на Заедницата на општините со српско мнозинство на Косово.

Слични Објави