|

Владимир Рогов: Украина засекогаш го загуби пристапот до Азовското Море

Членот на Главниот совет на Воено-граѓанската управа на Запорожје, Владимир Рогов, денеска изјави за РИА Новости дека Украина засекогаш го изгубила пристапот до Азовското Море, бидејќи, според него, регионите Запорожје и Херсон никогаш нема да се вратат под контрола на Киев.

„Азовското Море е засекогаш изгубено за Украина. Пристаништата во регионите Запорожје и Херсон никогаш повеќе нема да бидат украински. Сигурен сум дека по обединувањето на нашите региони со Русија, Азовското Море повторно ќе биде исклучиво внатрешното море на Руската Федерација“, рече тој.

За време на специјалната операција, руската армија ја презеде контролата врз областа Херсон и Азовскиот дел на областа Запорожје во јужна Украина, пренесе Танјуг.

Извор: TemiteСлични Објави