ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе интерпелација за Џафери

/

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе интерпелација за собранискиот спикер Талат Џафери по синоќешната драма во Собранието, кога собранискиот претседател по пријавувањето за збор ги заклучи вртатите од собраниската сала.

ВМРО-ДПМНЕ велат дека Џафери направил кривично дело, го загрозил слободното движење на пратенциите, го прекршил Уставот и Деловникот.

Во вжестена атмосфера тие бараа синоќа полиција да дојде за да ги отклучи вратите, и ја окупираа собраниската говорница.Извор: Zoom. mk

Претходна статија

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е на економското дно во регионот, после ребалансот кризата уште ќе се влошува

Следна статија

Н. Милев: Човек, борец и водач-тоа беше Борис Дрангов

Најново од Вести