ВМРО-ДПМНЕ: ВАШИНГТОН- ЃОРЧЕВ НА СРЕДБИ ВО СТЕЈТ ДЕПАРТАМЕНТОТ И СО ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА НА ХЕРИТИЏ ФОНДАЦИЈАТА

//

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев во Вашингтон оствари средба со Сузан Фалатко, заменик на бирото за Јужна и Источна Европа во американскиот Стејт Департмент.

Во текот на разговорот стана збор за стратешкото партнерство помеѓу Македонија и САД, како и за актуелните прашања поврзани со НАТО интеграцијата на Македонија.

На средбата пратеникот Ѓорчев ги истакна загрижувачките процеси во Македонија поврзани со политичкиот прогон, состојбата со медиумските слободи и влошувањето на економската состојба.Воедно, Ѓорчев се сретна со претседателката на Херитиџ фондацијата Кај Колс Џејмс, заблагодарувајќи се за долгогодишната улога на Херитиџ во промоцијата на македонско – американските односи, користејќи го уставното има на Македонија. Фондацијата Херитиџ е меѓу водечките тинк тенкови во Вашингтон, блиска до Републиканската партија,се вели во политичката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Претходна статија

ЧЕСТИТКА ОД ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ ПО ПОВОД 23 МАЈ – НАЦИОНАЛНИОТ ДЕН НА ВЛАСИТЕ

Следна статија

МИЛАН ЈА ЧЕКА КАЗНАТА ОД УЕФА – ОВА СЕ МОЖНИТЕ СЦЕНАРИЈА!

Најново од Вести