ВМРО СО ОСТРА ДЕКЛАРАЦИЈА ДО МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ: СО ИТРИНИ ВО ЕУ НЕ СЕ ВЛЕГУВА

//

„Скопскиот дел од мешовитата комисија за историски прашања уште еднаш отворено ја саботира работата на комисијата. Покрај тоа, Скопје дури се повлече од веќе постигнатите договори. Повторно тргнаа да спорат за тоа чиј цар бил Самоил. ВМРО одавна предупреди за тоа.

Скопје не сака да го финализира ниту најмалата достигната согласност. Ова доаѓа во позадина на сериозна ескалација на говорот на омраза во Република Македонија. Само во последните неколку недели се случија низа провокации на социјалните мрежи,

беше запалено бугарско знаме,
беа изречени отворени навреди кон бугарскиот министер за надворешни работи,
во Скопје започна еден хистеричен тон а националистичките кругови во Србија побрзаа да се приклучат.
Официјални лица во Скопје велат дека презема мерки, но ова е споредно прашање. Од првостепена важност е друго:

Бугарското вето послужи како непогрешлив лакмусов тест
за реалната состојба на општеството во Македонија. Ветото ги разоткри сите грди слоеви на југословенската пропаганда што беше наметнувана со децении. Не, оваа пропаганда не може и не треба да се легитимира во Европската унија. Нема место во ЕУ.

Добрата работа е што во меѓувреме Заев рече неколку вистински работи. Бучковски – уште повеќе. И тие заслужуваат охрабрување. Но, додека политичкиот врв во Скопје се ракува со едната рака, другата е стисната во скриена тупаница.

Затоа е време ВМРО да им каже на политичарите во Македонија:

Така нема да стане!
Саботирајќи го дијалогот со Бугарија, вие само дополнително ги саботирате шансите на Скопје да стане еден ден дел од Европската унија. Ова нема да и наштети на Бугарија или на ЕУ, вие ќе му наштетите на народот во Македонија. Народ кој не е виновен за ништо!

Се покажа дека едни од најактивните против бугарската позиција се носталгичните и русофилски кругови – од двете страни на границата мали партии со сталинистичка пристрасност
застанаа против позицијата што ја бранеа бугарските патриоти. Ова јасно покажува колку е глупаво тврдењето дека Бугарија со својата цврста позиција брани некакви руски интереси. Адвокатите кои како папагали повторуваат за европските вредности е подобро да размислат дали Европа има корист од земја како Северна Македонија во нејзините редови. И исто така е добро да се размислува за тоа кои се вистинските европски вредности.Заев сега вели дека требало да поминат изборите во Софија. Тој греши! Бидејќи бугарските политичари се обединети во својата позиција. Кој и да победи на изборите, ќе држи една линија: поддржување на историската вистина и правдата.

Неколкуте соросоидни говорници што филозофираат за Македонија во нашата земја се ништо повеќе од екстремна секта, која е далеку од едногласното бугарско општество. И уште подалеку од вистината.

И, ако некој во Бугарија подлегне на надворешниот притисок, самиот бугарски народ ќе го намрази. Бидејќи Бугарите секогаш ги поддржувале и ќе ги поддржуваат своите браќа во Македонија
на патот кон Европската унија и на патот кон уште поблиската интеграција во НАТО. Но оваа поддршка не е безусловна.

Затоа единствениот пат пред Скопје денес е патот на трезвеноста, а не лукавството. Со итрина тоа нема да се случи. ЕУ не е место за итрување. Сè додека има лукавство, ќе има и вето.

И, ние од ВМРО сме категорични дека нема да дозволиме повлекување од цврстата позиција што ја зазема Бугарија. Овде зделки не се дозволени!“, стои во декларацијата на ВМРО.Претходна статија

КИНА ДОБИ ДОЗВОЛА СВОЈАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19 ДА ЈА ТЕСТИРА ВО РУСИЈА

Следна статија

ВО АВСТРИЈА ОНОЈ ШТО НЕМА ДА ПРИМИ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ НЕ МОЖЕ ДА ДОБИЕ РАБОТА

Најново од Вести