КИНА ДОБИ ДОЗВОЛА СВОЈАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19 ДА ЈА ТЕСТИРА ВО РУСИЈА

Руските власти денеска дозволија на територијата на земјата да се вршат тестови за кинеската вакцина против коронавирусот – Ad5-Ncov.

loading...

Во клиничкото тестирање ќе учествуваат 8.000 волонтери, објави „Ројтерс“, повикувајќи се на новинската агенција „Интерфакс“.

loading...

Ad5-Ncov е вакцина направена од компанијата CanSino Biologics и кинески научници кои работат за армијата.