Во Благоевград одадена почит на Пејо Јаворов и Мара Бунева

/

Ученици, наставници, претставници на културни институции и локалното раководство денеска им оддадоа почит на Пејо Јаворов и Мара Бунева во градскиот парк во Балгоевград, каде се поставени бистите на двете значајни личности.

Годишнината од раѓањето на Пејо Јаворов ги собра луѓето кои дојдоа да му оддадат почит на делото на поетот и револуционер. Благоевградската актерка Жанет Керанова се потсети на љубовта на Јаворов кон Македонија, на неговата жртва за слободата на сонародниците надвор од татковината и на неговата последна желба да биде погребан во туристичка јакна, чизми и капа.

„Ако не умрев во Македонија, тогаш барем да умрам, како да бев подготвен за неа“, се последните редови напишани од големиот поет.

Името на Јаворов го носи училиште во Ереван, Ерменија, како и колиба во планината Пирин, врв во планината Тангра на островот Ливингстон, на Антарктикот, како и десетици улици, училишта и културни институции, рече Џенет Керанова.

Во Благоевград најголемата сала се вика „Пејо Јаворов“, како и Деветтото основно училиште.

Второодделенката Димитрија Војкова сподели со краток, но детски искрен говор дека за Јаворов слушнала при прошетките со својата баба во Гоце Делчев. Од неа разбрала дека соседната куќа им припаѓала на браќата Крачолови, потомци на Јаворов, а и самиот тој бил голем поет и херој, кој со својата чета го ослободил Неврокоп ( денешен Гоце Делчев).

-Јаворов е и првиот градоначалник на градот, но градоначалничката функција ја напуштил по само пет дена „затоа што бил голем херој и отишол да ослободи други градови“. Димитрија на мноштвото собрани луѓе им кажа дека оваа приказна сега им ја раскажува на своите соученици и целото одделение се гордеат што се викаат „Јаворовци“.На неколлку метри од споменикот на Јаворов, денеска во Балгоевград за првпат беше одбележана и годишнината од смртта на Мара Бунева, чиј споменик беше откриен во август минатата година.

Пред 94 години, на Камениот мост во Скопје, бугарската револуционерка од ВМРО со четири куршуми го убила главниот скопски обвинител, Велимир Прелиќ, поради судењето на студенти во Скопје, потсети Иван Стојанов, историчар во Регионалниот историски музеј Благоевград.

Пресудата за атентатот врз Прелиќ е издадена од ВМРО откако обвинителот наредил десетици бугарски студенти во Македонија да бидат измачувани поради нивните револуционерни активности.

Мара Бунева казната ја извршува на 13 јануари, а со другите куршуми се самоубива, се потсетува Стојанов.

Пред нејзиниот споменик венци и цвеќе денеска положија претставници на ВМРО, претставници на јавноста, претставници на културните институции и локални и државни власти во градот, како и граѓани.

Извор: zoom.mk

Претходна статија

(Видео) Мицкоски: Им посакувам на вевчанци успешни карневалски денови

Следна статија

Нема рок кога Македонија ќе ги почне преговорите, вели францускиот амбасадор

Најново од Вести