ВО БУГАРИЈА ОД 1 МАЈ ЌЕ СЕ ВЛЕГУВА НА ТРИ НАЧИНИ

/

Од 1 мај, влез во Бугарија ќе биде дозволен на три начини:

  • – со потврда за вакцинација против Ковид-19;
  • – со негативен PCR или антиген тест;
  • – со документ за прележана инфекција со коронавирус не постар од шест месеци од датумот на влез во земјата.

„Се обидуваме да ги направиме мерките слични на нашите соседни земји и скоро истите што ЕК најверојатно ќе ги воведе за целата ЕУ на крајот на мај со задолжителна регулатива“, изјави главниот државен инспектор за здравство, Ангел Кунчев.Претходна статија

МОН ЌЕ ОРГАНИЗИРА ОБУКА ЗА НОВИТЕ НАСТАВНИ ПРОГРАМИ

Следна статија

ШАЛЕНБЕРГ: 119 000 ДОЗИ ВАКЦИНИ НА БИОНТЕК/ФАЈЗЕР ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Најново од Вести