Во Цетиње се одржа комеморација за жртвите од нападот

/

 Комеморацијата за жртвите од трагедијата во која напаѓач уби 10 лица се одржа денеска во владиниот дом во Цетиње, во присуство на семејствата на жртвите, претставници на локалната власт,  владата, како и премиерот и претседател на Црна Гора Дритан Абазовиќ и Мило Ѓукановиќ.

Собирот започна со едноминутно молчење за жртвите, а упатената порака беше дека градот не е сам во својата жалост, туку дека тагува цела Црна Гора.

Градоначалникот на Цетиње, Никола Ѓурашковиќ изјави дека трагедија од невидени размери ги погодила Цетиње и Црна Гора и ги оставила сите во шок, пренесува Радио Телевизија на Црна Гора.

– Од завчера нашиот град е окован во тага и шок, што невини жртви загинаа без никаква вина во бесмислен напад. Ваков ден не се памети, рече Ѓурашковиќ и додаде дека нема зборови за утеха за семејствата.Потпретседателот на Собранието на Цетиње Мирко Станиќ рече дека Цетиње како никогаш досега е обвиено во тага и дека не е само во својата жалост, туку тагува цела Црна Гора.

Во населбата Медовина во Цетиње, во петокот беа убиени 11 лица, меѓу кои и напаѓачот Вук Бориловиќ, а шестмина се ранети. Претходна статија

Писателот Салман Ружди веќе не е на респиратор

Следна статија

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Најново од Вести