ВО ШПАНИЈА ПРВ ПАТ ИМА ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОТКОЛКУ НОВОЗАБОЛЕНИ

/

Шпанија бележи добри вести, велат здравствените власти, бидејќи земјата има најмал дневен број на починати во изминатиот месец, стапката на новозаболени со коронавирус опадна на рекордно низок 1,4 процент, а за прв пат има повеќе оздравени отколку новозаболени.

„Ова е ден на добри вести. Епидемијата се одвива како што треба“, рече на прес-конференција директорот на лекарската служба Фернандо Симон, истакнувајќи дека стапката на ширење на инфекцијата паднала на рекордно ниско ниво.

Во петокот починаа 367 пациенти, додека меѓу 399 и 410 починаа во претходните пет дена. Вкупниот број на починати е 22.157 лица, според шпанското Министерство за здравство.Извор: Макфакс

Претходна статија

СОВЕТНИЦИТЕ ОД КУМАНОВО ОДЛУЧИЈА СРЕДСТВАТА ЗА ПАТУВАЊЕ И РЕПРЕЗЕНТАЦИИ ДА СЕ КОРИСТАТ ЗА МАСКИ, РАКАВИЦИ И ДЕЗИНФЕКЦИЈА

Следна статија

ЗА ПРВПАТ ЗАБОЛЕН ОД КОРОНА ВО ВИНИЦА

Најново од Вести