ВОЕНИ ВЕЖБИ НА ГЕНЕРАЛШТАБОТ НА АРМИЈАТА

//

Генералштабот на Армијата и потчинетите команди и единици од денеска до петок ќе ги изведуваат планираните вежбовни активности во гарнизоните и на одредени реони од северната и јужната граница, каде што Армијата во изминатите неколку години извршува задачи за подршка на МВР во справување со мигрантската криза.

„Ваквите планирани вежбовни активности се изведуваат според годишниот План на генералштабот за обука, вежби и контрола, при што единиците и припадниците на Армијата се валоризираат во обученоста и предвидените постапки и мерки за извршување на задачите“, соопштија од Армијата на Северна Македонија.

За оваа активност, додаваат од таму, на која ќе има раздвижување возила и персонал на Армијата до наведените реони и обратно, навремено се известени сите релевантни државни институции.

Претходна статија

УЧЕНИЦИ ИСТЕПАЛЕ СОУЧЕНИК И ВРАБОТЕНА ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО СТРУГА

Следна статија

ИСЧЕЗНА БЕГАЛЕЦОТ АФРИМ ИСМАИЛОВИЌ

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да