|

„Волстрит журнал“: Иран е вклучен во нападот, тие со месеци работат на план со Хамас

Ирански безбедносни претставници помогнаа во планирањето на саботниот напад на Хамас врз Израел и дадоа зелено светло за нападот на состанокот во Бејрут минатиот понеделник, изјавија високи членови на Хамас и Хезболах, друга милитантна група поддржана од Иран.

„Офицерите на корпусот на гардата на Исламската револуција на Иран соработуваат со Хамас од август на планирање воздушни, копнени и поморски напади“, изјавија извори за „Волстрит журнал“.

Американските власти велат дека не нашле докази за вмешаност на Техеран. Во интервју за Си-Ен-Ен што се емитуваше во неделата, државниот секретар Ентони Блинкен рече: „Сè уште не видовме докази дека Иран го режираше или стои зад овој конкретен напад“.

Високиот функционер на Хамас, Махмуд Мирдави, на прашањето за состаноците, рече дека групата сама ги планирала нападите.

„Ова е одлука на Палестинците и Хамас“, рече тој. Портпаролот на мисијата на Иран во Обединетите нации рече дека Исламската Република ги поддржува акциите на Газа, но не ги насочува.

„Одлуките што ги носи палестинскиот отпор се силно автономни и непоколебливо усогласени со легитимните интереси на палестинскиот народ“, рече портпаролот. „Ние не сме вклучени во одговорот на Палестина затоа што тоа е единствено преземено од самата Палестина.

Директната иранска улога ќе го извади на виделина долгогодишниот конфликт на Техеран со Израел и ќе го зголеми ризикот од поширок конфликт на Блискиот Исток. Високи израелски безбедносни функционери ветија дека ќе одговорат на иранското раководство доколку се утврди дека Техеран е одговорен за убиството на Израелците, пишува WSJ.Слични Објави