|

Вон контрола шумскиот пожар на грчкиот остров Родос

Петти ден по ред противпожарните сили на грчкиот остров Родос од воздух и копно се справуваат со огнените јазици, а шумскиот пожар сѐ уште не е ставен под контрола.

Претпладнево преку бројот 112 за итни случаи беше испратена порака до жителите на две села превентивно да се евакуираат, додека пак синоќа беше евакуирано друго село.

Според Секретаријатот за цивилна заштита на Грција денеска постои многу висока опасност од пожари во седум региони од земјата.

Од четвртокот Грција ја зафати нов топлотен бран, втор во период од неколку дена, што се очекува да кулминира утре со температури и до 45 степени.

Директорот за истражувања во Националната опсерваторија во Атина Костас Лавувардос за грчката телевизија ЕРТ рече дека „податоците покажуваат дека топлотниот бран веројатно ќе биде во траење од 16-17 дена, нешто што досега не се случило во земјата“.

Грчките метеоролози коментираат дека станува збор за рекордно високи температури за месец јули во изминатите 36 години, по катастрофалниот топлотен бран во Грција во 1987 година со околу 1.300 загинати.Слични Објави