|

Зачини стари 500 години пронајдени во остатоци од брод во Балтичкото Море

Археолозите пронајдоа ковчег со добро сочувани зачини, од шафран до бибер и ѓумбир, во остатоците на кралскиот брод што потона во Балтичкото Море во близина на Шведска пред повеќе од 500 години.

Потонатиот брод „Грибшунд“, кој бил сопственост на кралот Ханс од Данска и Норвешка, лежел на морското дно од 1495 година кога потонал, веројатно по пожар, а монархот во тоа време бил на политички состанок во Шведска.

Бродот беше пронајден од спортски нуркачи уште во 60-тите години, но спорадично истражување беше спроведено во последните неколку години.

Во претходните истражувања, на површината беа изнесени големи предмети како украсни лак и дрво. Во неодамнешното истражување предводено од Брендан Фоли, археолог научник од Универзитетот Лунд, пронајдени се закопани зачини.

„Балтикот е чуден – ниско ниво на кислород и ниска соленост, ниска температура, толку многу органска материја се толку добро сочувани во Балтичкото Море што не би било возможно во океанскиот систем“, рече Фоли, но сепак смета дека е „извонредно што зачините се пронајдени во толку добра состојба“.

Зачините биле статусен симбол, бидејќи само богатите луѓе можеле да си дозволат да додадат на своето непце јадења како шафран или каранфилче, кои биле увезени во Европа. Зачините веројатно патувале со кралот Ханс додека бил на состанок во Шведска.

Научникот од Универзитетот Лунд, Микаел Ларсон, кој го проучувал ова откритие, бил особено импресиониран од шафранот. „Ова е единствениот археолошки контекст во кој е пронајден шафран. Затоа ова е уникатно и многу посебно откритие“.Слични Објави