ЗАЕВ: ИСФРУСТРИРАНИ ЛУЃЕ ГИ НАПРАВИЈА ИНЦИДЕНТИТЕ НА МЕЧКИН КАМЕН

//

Говорот на претседателот Иванов охрабри наши граѓани веројатно под дејство на алкохол да нападнат меѓународни важни делегации и високи претставници на Владата и да продуцираат омраза, изјави Заев во отвореното студио 1 на 1тв. Заев ги нарече учесниците во инцидентите на Мечкин Камен исфрустрирани луѓе кои се мотивирани од некого да прават поделби. Премиерот порача дека во моментот на Македонија и треба единство. Заев рече дека оваа мала група не може да го подели општеството, бидејќи сите се свесни дека Македонија има еден правец кон интеграцијата во НАТО и ЕУ. Премиерот изјави дека никој од противниците на договорот не дал подобар предлог за договор. Тој постави лаконско прашање, како две десничарски партии во Грција и Македонија ќе постигнеле подобар договор и ако тоа е така зашто не го направиле за тоа. Тој го прозва и Иванов за неговата пасивност, кој имал шанса да направи исчекор напред, но не го направил тоа.

Претходна статија

СДСМ ПРОТИВ ИВАНОВ: ПРЕТСЕДТЕЛОТ СЕ ОДНЕСУВА АНТИДРЖАВНО

Следна статија

ЗАЕВ: ГОРД СУМ ШТО СУМ ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ПРЕМИЕР ШТО ГО ЧЕСТВУВАЛ ИЛИНДЕН ПРЕД СПОМЕНИКОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО БУГАРИЈА

Најново од Вести

Историскиот музеј во Благоевград ќе претстави две монографии, за ВМРО и за улогата на активните жени во бугарските заедници во Македонија и Одринска Тракија

Во Регионалниот историски музеј – Благоевград денеска ќе бидат претставени две монографии на д-р Елена Александрова,