ЗАЕВ ЌЕ СВЕДОЧИ ЗА „ТИТАНИК“

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да продолжи судењето по случајот за изборни нерегуларности „Титаник“. Според најавата од претходното рочиште денеска ќе бидат сослушани повеќе сведоци, меѓу кои и премиерот Зоран Заев.

loading...

Освен поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство, во случајот „Титаник“ обвинети се и Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристоски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашајковска.loading...

Тие се осомничени за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања.