ЗАХАРИЕВА ЗА „ПОЛИТИКО“: НИШТО НЕМА ДА СЕ СМЕНИ ВО ОДНОС НА РС МАКЕДОНИЈА ПО ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА

Блокирањето на разговорите за членство на РС Македонија со Европската унија нема никаква врска со претстојните избори во Бугарија. Ова го изјави во интервју за Политико министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева.

loading...

Позицијата на Софија по ова прашање нема да се промени по гласањето на 4 април, вели шефицата на бугарската дипломатија.

„Се обидуваме да бидеме што е можно попозитивни. Но, мислам дека ништо не може да се промени, освен ако нашите пријатели не се подготвени да го спроведат Договорот за пријателство од 2017 година и да ги почитуваат своите обврски “, нагласува Захариева.

Таа вели дека има „јасни услови“ за почеток на преговорите.


loading...

„Опипливи резултати во спроведувањето на договорот од Преспа меѓу Грција и Северна Македонија и Договорот за пријателство“, вели Захариева за „Политико“.

Според неа, треба да се смират емоциите. „Ми се допаѓаат емотивните народи на Балканот, но кога се обидувате да постигнете договор и компромис, подобро е да разговарате едни со други, отколку тоа да го правите преку медиумите“, порачува бугарската министерка за надворешни работи.