| |

ЗАРАЗЕНИ ПОВЕЌЕ ОД 100 ЛИЦА ВО ЈУЖНА КОРЕЈА: ИЗЛЕГУВАЊЕТО ВО НОЌНИТЕ КЛУБОВИ НАПРАВИ ХАОС!

Властите во Јужна Кореја користат комбинација на податоци за мобилни телефони и изјави за кредитни картички за да ги идентификуваат луѓето кои посетиле ноќни клубови во Сеул, кои станале извор на повеќе од 100 нови случаи на вирусот корона.
Зголемувањето на бројот на нови случаи на КОВИД-19 поврзано со ноќните клубови донесе страв од вториот бран на епидемијата во Јужна Кореја, што се сметаше за една од земјите што успешно го спречија ширењето на вирусот корона, пренесува Ројтерс.

Здравствените власти проследија и тестираа илјадници луѓе поврзани со ноќни клубови и барови во Сеул, но сакаат да ги пронајдат оние што не успеале да ги идентификуваат.

Корејскиот центар за контрола и превенција на болести соопшти денеска дека најмалку 102 лица биле тестирани позитивно на коронавирусот и се поврзани со ноќни клубови и барови во Сеул.

Некои од клубовите во центарот на вниманието се познати и како места за собирање на членовите на ЛГБТ заедницата, а бидејќи конзервативните ЛГБТ лица се соочуваат со секојдневна дискриминација во конзервативната Јужна Кореја, властите стравуваат дека оние кои ги посетуваат тие барови затоа можат да избегнат да бидат тестирани за круната.

Затоа здравствените работници рекоа дека оние што се тестираат не мора да го дадат своето име.
Некои посетители оставија лажни имиња и телефонски броеви на влезот во баровите, што им отежнува на официјалните лица да ги најдат сите, јави Си-Ен-Ен.

Тим со повеќе од 8.500 полицајци откри скоро дека 11.000 луѓе ги посетиле ноќните клубови во Сеул изминатиот викенд.
Корејските центри за контрола на болести објасниле за БиБиСи дека секој што во тоа време бил во клубови, вклучително и странци, може да биде тестиран бесплатно.

Досега се пријавиле повеќе од 7.000 луѓе.Слични Објави