ЗАШТИТНА ОПРЕМА УКРАДЕНА ОД КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР ВО ЉУБЉАНА СЕ ПРОДАВАЛА НА ИНТЕРНЕТ

/

Медицински одела, заштитни маски и средства за дезинфекција кои биле крадени од Универзитетскиот клинички центар во Љубљана се продавале на интернет, јави Телевизија Словенија, пренесува Плусинфо.

Полицијата приведе две лица за кои има сомневање дека ги ограбувале складиштата на медицинскиот центар. Веднаш бил направен и претрес во нивните домови, а локалните медиуми објавуваат дека во целата криминална мрежа се вплеткани и вработени во болницата.

Овие кражби според информации на управата на Клиничкиот центар најверојатно траеле веќе неколку недели, а вработените се посомневале во тоа бидејќи резервите од заштитни материјали се трошеле побрзо од предвидувањето на надлежните.Во меѓувреме Владата го разреши и директорот за стоковни резерви кој е во самоизолација поради коронавирусот, по обвинувањата на опозицијата за неправилности и скандалите кои ја пратеа набавката на заштитни маски за потребните на Словенија.Претходна статија

ЏАМИЈА ВО ИСТАНБУЛ СТАНА „СУПЕРМАРКЕТ“ ЗА СИРОМАШНИ: МЛАД ИМАМ ПОКАЖА НА ДЕЛО КАКО ПРЕКУ ВЕРСКИОТ ОБЈЕКТ МОЖЕ ДА СЕ ПОМОГНЕ НА ТИЕ ШТО НЕМААТ

Следна статија

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА РАДОВИШ: ВО НАШИОТ ГРАД ВЕЌЕ НЕМА ЗАБОЛЕНИ ЛИЦА ОД КОРОНА ВИРУС

Најново од Вести