|

Зеленски: Цел свет ги чека изборите во Америка, не ги чекајте

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика американските политички лидери во Вашингтон да не го чекаат исходот од американските претседателски избори во ноември за силно да и помогнат на неговата земја против руската инвазија.

„Сите го чекаат ноември. Американците го чекаат ноември, во Европа, на Блискиот Исток, на Пацификот, целиот свет гледа кон ноември и, искрено, (рускиот претседател Владимир) Путин исто така го чека ноември“, рече Зеленски, говорејќи во Институтот Роналд Реган пред самитот на НАТО.

„Време е да се излезе од сенка, да се донесат силни одлуки… да се дејствува, а не да се чека ноември или кој било друг месец“, рече украинскиот претседател.Слични Објави