|

Зеленски предупредува: Русија ќе мобилизира уште 300.000 војници, јасно е што планираат, клучни се следните два месеци

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Русија планира да мобилизира дополнителни 300.000 војници на линијата на фронтот до почетокот на јуни.

Коментарите на Зеленски дојдоа само неколку дена откако Владимир Путин ја започна пролетната регрутација, за време на која 150.000 граѓани беа повикани на воена служба. Украинската воена разузнавачка служба веќе претходно најави дека по претседателските избори, на кои Путин освои повеќе од 87 отсто од гласовите, ќе ги интензивираат напорите за мобилизација, пренесува Јутарњи лист.

Делумната мобилизација што се случи во есента 2022 година предизвика масовни протести и стотици илјади потенцијални кандидати ја напуштија земјата за да ја избегнат. Западното разузнавање објави дека Путин можеби избегнал уште едно масовно регрутирање во меѓувреме за да избегне последици пред изборите во март.

Москва неодамна зема замав по повеќе од две години војна против Киев. Сепак, инвазијата ја чинеше Русија бројни жртви, а според американските разузнавачи, се проценува дека Кремљ изгубил повеќе од 315.000 војници од почетокот на конфликтот.

Но, ниту Украина не остана неповредена. Во февруари, Зеленски рече дека од избувнувањето на војната биле убиени 31.000 војници, но американските власти тврдат дека бројката е околу 70.000, со повеќе од 120.000 повредени. Зеленски во средата потпиша промена во законот со кој се намалува старосната граница за мажи, од 27 на 25 години во случај на итност.

Оксана Заболотна, аналитичар на украинската влада во Центарот за набљудување, рече дека намалувањето на старосната граница за регрутирање може да додаде околу 50.000 војници во армијата на Киев.

Зборувајќи за новинарите, Зеленски рече дека сè уште не е познато колку војници планира да мобилизира Украина оваа година, но тој се откажа од целта од половина милион. Украинскиот лидер додаде дека Киев јасно разбира зошто Русија сака да регрутира дополнителни војници и заклучи дека мај и јуни треба да бидат време за постигнување на целите на Украина во војната.

„Јасно разбираме за што се подготвува Русија, што сакаат и за што ќе регрутираат војници. Сите ние и нашите партнери мора да имаме силен одговор на руските операции. Мора да ја добиеме оваа војна“, рече Зеленски.

Слични Објави