|

Земјите од ЕУ се согласија за нов пакет санкции против Русија

Земјите од Европската унија денеска се договорија за нов пакет санкции против Русија поради нејзината војна против Украина.

Шведска, која во моментов претседава со ЕУ, објави дека пакетот вклучува мерки насочени кон спречување на заобиколување на санкциите, како и списоци на казнети лица.

Деталите за мерките ќе бидат објавени подоцна оваа недела, кога санкциите ќе бидат официјално усвоени.

ЕУ веќе воведе 10 рунди санкции кон Русија откако нејзиниот претседател Владимир Путин ја започна војната во Украина на 24 февруари 2022 година.

Банките, компаниите, дури и делови од енергетскиот сектор се погодени од нiv. На повеќе од 1.000 службеници им е замрзнат имотот и им е забрането да патуваат.

Сепак, ова е првпат да се објават планови за санкционирање на трговијата преку други земји. Претходно, само Иранците беа погодени од санкции бидејќи се обвинети за снабдување со дронови на Русија.

Претходните санкции беа преговарани за само неколку месеци, што е исклучително брзо за ЕУ. Но, новите мерки сè потешко се прифаќаат бидејќи им штетат на економските и политичките интереси на некои земји-членки на ЕУ, дури и кога се насочени против Кремљ, пренесуваат медиумите во регионот.Слични Објави