|

Земјотрес со јачина од 5,6 степени ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 5,6 степени ја погоди околината на Салта, главниот град на истоимената аргентинска провинција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Земјотресот се случил на длабочина од 202 километри.

Како што соопшти EMSC, епицентарот на земјотресот е на оддалеченост од 152 километри северозападно од градот Сан Салвадор де Жужуи и 52 километри југозападно од градот Сан Антонио де лос Кобрес.

Земјотресот се случил нешто по 10 часот по локално време, соопшти EMSC.

Слични Објави