6 НАЧИНИ КАКО ДА ГО НАМАЛИТЕ БЕСОТ

//

Бесот е природна реакција кога сме под стрес. Постојат некои придобивки од него бидејќи ни помага да реагираме на опасни ситуации и да се одбраниме. Но, од друга страна, бесот може да ни пречи во нашата мотивација, социјалните контакти, физичкото и емоционалното здравје. Еве неколку ефективни начини како да се справите со бесот:

Запишете ги причините зошто сте лути

Земете парче хартија и опишете што е можно повеќе детали за причината зошто се чувствувате под стрес и бесни. Откако ќе го сторите тоа, уништете го напишаното. Ова може да помогне во ослободување на напнатоста. Пишувајќи ги, ги ослободувате мислите од негативноста. Замислете дека фрлате непотребни работи, стара облека. Сетете се на тоа чувство на леснотија кога ќе ја исчистите вашата куќа.

Љубовта секогаш помага

Дури и пријателска прегратка може да ви помогне да се справите со лутината во тешкото време за вас. Кога се гушкаме со некој близок, нашето тело ослободува повеќе окситоцин, што е невротрансмитер кој придонесува за нашето добро расположение, чувството на среќа.

Гума за џвакање дефинитивно помага

Научно е докажано дека гумата за џвакање може да ви помогне да го намалите бесот во стресни ситуации. Кога активно ја движиме вилицата, мускулите на нашето лице и тело полека ја ослободуваат напнатоста.Прошетајте или џогирајте

Друг начин да го намалите стресот и лутината е да прошетате доколку имате можност во парк, во природа, околу вода или да трчате на отворено. Физичката активност во една или друга форма му помага на мозокот да ослободи ендорфин – хормонот на среќа.

Јадете нешто крцкаво

Кога сме лути, скоро секогаш прибегнуваме кон конзумирање на нешто нездраво. Следниот пат кога ќе бидете под стрес, јадете нешто крцкаво како сурови ореви, моркови, краставица. Оваа храна ќе помогне во ублажување на напнатоста во областа на вилицата, а според научниците, звуците на крцкање имаат и смирувачки ефект.

Цветовите се добра терапија

Цветовите со мирис можат да ви помогнат да се чувствувате подобро. Исто така, кога сте лути, поминете низ продавница за цвеќе, купете нови цвеќиња и засадете ги. Ќе се чувствувате прекрасно.

Претходна статија

(ВИДЕО) „ЗНАЧИ КОРОНАТА ЈА ИЗМИСЛИЈА ЈЕЗУИТИТЕ ЗНАЧИ ЗА ДА НЀ ЧИПИРААТ ЗНАЧИ“

Следна статија

(ВИДЕО) САМОХРАНА МАЈКА УТРИНАВА ГО ЗАГУБИ ЖИВОТОТ КАЈ С. КАДРИФАКОВО

Најново од Истакнато

Ќорсокак

Пишува: Владимир Перев На 24 јуни 2022 година стана пресврт, револуција во менталната матрица на бугарите