(Галерија) Со изложба на мартинки бугарската Амбасада во Скопје го одбележа 1 март

//

Изложба на мартинки изработени од дечињата што го посетуваат саботно-неделното училиште „Здравеј“ и ученици од други училишта во Скопје, синоќа беше претставена во Амбасадата на Република Бугарија по повод 1 март, ден на кој во Бугарија традиционално се подаруваат мартинки за здравје и бериќет.

На прекрасниот настан организиран од тимот на Амбасадата и Бугарскиот културно-информативен центар беа присутни дечињата, креатори на самите мартинки и голем број Бугари од РС Македонија, пријатели на Бугарија и делегација на Министерството за култура на Бугарија.

Во својот поздравен говор амбасадорот на Бугарија во РС Македонија Ангел Ангелов им посака на присутните многу здравје и подвлече дека изложбата со мартинките направени од децата ќе им даде на сите сила и здравје за во иднина.

Директорката на Културно-информативниот центар Антонија Велева ги поздрави присутните со пригоден говор, во којшто не пропушти да ги поздрави и дамите со почетокот на месецот март, кој важи за женски месец.

Децата од училиштето „Здравеј“ претставија кратка уметничка програма со рецитирање и пеење на песни поврзани со 1 март и мартинките.Сите присутни добија поклон по една мартинка од страна на домаќините од бугарската Амбасада

Погледнете ја галеријата од овој прекрасен настан:

Претходна статија

Здружението „ДЕЛО“ од Скопје поднесе предлог-декларација до Собранието за осуда на говорот на омраза кон Бугарија и бугарскиот народ

Следна статија

Седми ден од руската агресија, ова се мерките кои ги преземаат европските држави

Најново од Вести