Седми ден од руската агресија, ова се мерките кои ги преземаат европските држави

/

7-ми ден на отпорот на жестоката агресија од страна на Русија.
Светот продолжува да се консолидира во антипутинска коалиција, која му дава отпор на рускиот окупатор.
☑️ Санкции
🔺 Светските пристаништа се затвораат за Русија
Канада ќе забрани влез на руски бродови во нивните пристаништа и територијалните води на 🇨🇦 Истата конечна одлука ја одобри и Обединетото Кралство 🇬🇧
🔺 Северен тек 2 е уништен. Nord Stream 2 AG, кој е негов оператор, се прогласи за банкрот поради дејството на санкциите

🔺 Небото продолжува да се затвора за РФ. САД и Црна Гора го затвораат воздушниот простор за руските авиони
🔺 Се зголемува санкциониот притисок. Црна Гора 🇲🇪 целосно се приклучува кон санкциите на ЕУ
🔺 Велика Британија 🇬🇧 објави воведување санкции против Белорусија за поддршка на инвазијата на Украина
🔺 Европратениците 🇪🇺 едногласно ја поддржаа резолуцијата со која се осудува воената операција на Русија и повикува на строги санкции против Русија.
☑️ Изолација на РФ
Светскиот бизнис ги прекинува сите врски со руските компании

🔺 Ирските 🇮🇪 лизинг компании AerCap, SMBC Aviation Capital, Avalon одлучија да ги раскинат договорите со руските авиокомпании
🔺 Компаниите Paramount, Disney, Sony Pictures и Warner Bros го прекинуваат покажувањето на нивните филмови во Русија
🔺 Канскиот филмски фестивал одлучи оваа година да не ја прими официјалната делегација на Русија
🔺 Компанијата Apple престана да ја продава својата опрема во официјалната онлајн продавница во Русија
🔺 Компанијата Nike повеќе не ги доставува своите производи во Русија
🔺Компанијата BMW го прекинува производството на автомобили во Калининград и престанува да снабдува автомобили на рускиот пазар.

☑️ Депутинизација на светот
🔺 Постојаниот претставник на Руската Федерација во Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации е сменет од функцијата потпретседател на Извршниот одбор на Светската програма за храна
🔺 Минхенската опера го раскина договорот со Валериј Гергиев, кој беше главен диригент, поради неговото пријателство со Путин.
☑️ Хуманитарна помош
🔺 Канада 🇨🇦 објави давање на 100 милиони долари хуманитарна помош за Украина
🔺 Франција 🇫🇷 мобилизира 100 милиони евра финансиска помош за да им помогне на луѓето погодени од конфликтот🔺 Финска 🇫🇮 издвојува 8,2 милиони евра за хуманитарни активности на Канцеларијата на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации и Меѓународниот комитет на Црвениот крст во Украина
🔺 Латвија 🇱🇻 издвојува 1,2 милиони евра за потребите на украинското граѓанско општество, вклучително и медиумите.
☑️ Руските криминалци на пат зад решетки
🔺 На 7-8 март, Меѓународниот суд на правдата на ООН ќе одржи сослушување за тужбата на Украина против Русија за руското прекршување на Конвенцијата за спречување на криминалот геноцид.
🔺 Европскиот суд за човекови права донесе одлука со која и наложи на Русија да ги запре нападите и бомбардирањето на цивилни објекти во Украина

Извор: Zoom. mk

Претходна статија

(Галерија) Со изложба на мартинки бугарската Амбасада во Скопје го одбележа 1 март

Следна статија

Министерот за одбрана на Украина порачува: Русија од далеку гранатира мирни градови

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да