Ако не падне Груби, „огнените“ најавуваат фракција

/

Ако има само формална дебата и формално функционирање на органите на ДУИ, подобро да ги нема. Ова е пораката на „огнената група“ пред денешниот состанок на Централното претседателство, на кој министрите, замениците министри и државните секретари, вкупно 14, ќе треба да дадат отчет за сработеното, на барање на „огнените“ и смена на првиот вицепремиер Артан Груби и на други министри. Во спротивно, како што велат „огнените“ за „Слободен печат“, отворена е опцијата за фракција во партијата.

Како што веќе објавивме, отчет и министрите ќе бараат од „огнените“ пратеници Изет Меџити и Мерита Коџаџику, градоначалници Блерим Беџети и Висар Ганиу и доскорешни потпретседатели на ДУИ Меџити, Невзат Бејта и Садула Дураки.

Целиот напис прочитајте го овде.

Претходна статија

Гутереш: Договорот за извоз на жито треба итно да се обнови

Следна статија

Груби: Коридорот 8, чекор кон заедништво и нула отворени прашања со соседите

Најново од Вести