АНАЛИЗА: ЗИМА И КОРОНАВИРУС-ШТО ДА ОЧЕКУВАМЕ

/

Магла, загаден воздух и ковид е лоша комбинација која ќе го зголеми бројот на заразени лица во земјава во престојниот период, покажува анализата „ Аерозагадувањето во текот на зимата 2020/2021 со осврт на ковид 19, јавува Сител.

Според професорот на факултетот за информатички науки Владо Спиридонов, токму благата зима која не очекува, ќе резултира со појава на магла и загаден воздух во котлините.

Тоа значи дека загадениот токсичен воздух кој го дишеме, му помага на вирусот полесно да ги  нападне белите дробови и побрзо да се прошири низ целиот организам, вели докторот Оливер Зафировски.

Претходна статија

ФИЛИПЧЕ: РАЗМИСЛУВАМЕ ЗА ПОЛИЦИСКИ ЧАС НАВЕЧЕР, АКО ИМА ПОТРЕБА КАФУЛИЊАТА ЌЕ СЕ ЗАТВОРААТ ПОРАНО

Следна статија

МИЦКОСКИ: ТОА ШТО ЗАЕВ ГО ВЕТИЛ ВО СОФИЈА ЗАХАРИЕВА ГО ЗБОРУВА

Најново од Вести