Архимандрит Партениј: БПЦ-БП има црковно и историско право да и биде Црква-Мајка на МПЦ-ОА

//

Бугарската православна црква-Бугарска патријаршија има многу поголемо црковно и историско право да ѝ биде Црква-Мајка на МПЦ-ОА, затоа што со неа не поврзува долгогодишна заедничка црковна историја, почнувајќи од Охридската архиепископија, а потоа и заедничката Егзархија, вели архимандрит Партениј, игумен на Светата Бигорска и Рајчичка обител… (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

ЕК ги тужи Полска, Чешка и Унгарија затоа што не примаат мигранти

Следна статија

„Бомба“ од Турција: Лион понудил 10 милиони за Елмас, Фенербахче експресно одбил!

Најново од Вести