АТЛЕТИКО МАДРИД ОСВОЈУВАЧ НА УЕФА СУПЕР КУПОТ

Спорт

Во финалниот натпревар кој се одигра помеѓу градските ривали од Мадрид, Атлетико и Реал, поуспешни беа јорганџиите и сосема заслужено го освоија УЕФА Супер купот.Во регуларниот тек натпреварот заврши 2:2 со головите на Бензема и Рамос за Реал, додека двата гола за Атлетико го постигна Диего Коста. Во продолжениата Атлетико покажа далеку поубедлива игра и со головите на Саул и Коке го доби натпреварот.