|

Бајден: САД нема да испратат ракетни системи во Украина кои можат да стигнат до Русија

САД нема да испратат ракетни системи во Украина кои можат да стигнат до Русија, изјави денеска американскиот претседател Џозеф Бајден.

Според агенцијата „Ројтерс“, овој коментар следи по извештајот дека администрацијата на Бајден се подготвува да испрати напредни ракетни системи со долг дострел во Киев.

Би-Би-Си во извештајот наведува дека се чини дека американската влада е блиску до испраќање ракетен систем со долг дострел (МЛРС) во Украина. Од друга страна, се вели дека Русија на ваквите испораки на тешко оружје гледа како на провокативна ескалација на конфликтот.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, и други официјални лица во Киев повикаа на испорака на MLRS за да се спротивстават на руското бомбардирање во источниот регион на Донбас.

Киевските сили веќе користат хаубици М777 испорачани од САД, кои имаат дострел од околу 25 километри, а ракетниот систем MLRS ќе им овозможи на украинските сили да стигнат до многу подалечни цели.

Батеријата M270 MLRS може да истрела муниција, а најнапредната е способна да погоди цели и до 300 километри.

Сепак, може да истрела и проектили со краток дострел од околу 70 километри, наведува Би-Би-Си.

Извор: TemiteСлични Објави