|

Бајден за уривањето на мостот во Балтимор: Бројот на исчезнатите може да се промени, владата ќе ги плати трошоците за поправка

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека судбината на исчезнатите во несреќата може да се промени и дека владата ќе ги плати трошоците за поправка на мостот што се урна во Балтимор.

Тој го нарече уривањето на мостот „страшен инцидент“ и рече дека лично бил над мостот Френсис Скот Ки „многу, многу пати“ додека патувал од неговата родна држава Делавер.

Бајден вели дека официјалните лица проценуваат дека осум лица се водат за исчезнати и додава дека оваа бројка може да се промени.
Федералната влада ќе ги плати трошоците за поправка на мостот, рече Бајден, но додаде дека ќе бара членовите на Конгресот да ги одобрат трошоците, пренесува Би-Би-Си.

Претседателот вели дека од витално значење е мостот што поскоро да биде пуштен во употреба.

Пристаништето во Балтимор, вели тој, е еден од најголемите бродски центри во земјата.

„Минатата година управуваше со рекордно количество товар. Тоа е и најголемото пристаниште во Америка и во однос на увозот и извозот на автомобили“, вели тој, додавајќи дека годишно низ пристаништето минуваат 800.000 возила.

Тој исто така вели дека 15.000 работни места „зависат од тоа пристаниште и ќе направиме се што можеме за да ги заштитиме тие работни места“.

Бајден вели дека операцијата за пребарување и спасување на исчезнатите е „главен приоритет“ во моментов, а војската е на терен за да започне со отстранување на остатоците.

„Армискиот инженерски корпус ќе ги води напорите за расчистување на каналот“, вели тој, додавајќи дека ќе оди во Балтимор.

Полицијата трага по исчезнати лица откако рано утринава се урна мостот Френсис Скот Ки во Балтимор, откако во него удри товарен брод.

Локалната полиција навела дека температурата на водата во моментот на уривањето на мостот била околу -1 степен Целзиусов.

Слични Објави