| |

БГНЕС: САД може да ја санкционираат Силјановска

На новата претседателка на Северна Македонија, Гордана Силјановска-Давкова и се закануваат санкции од страна на САД, објави БГНЕС.

Силјановска на 12 мај положи заклетва како шеф на државата на Македонија, а не на Северна Македонија. Претседателката со оваа постапка го прекрши Договорот од Преспа и Уставот на сопствената држава.

Со практичното отфрлање на Договорот со Грција, Силјановска ризикува не само да го наруши легитимитетот на нејзината заклетва и да го загрози европскиот курс на нејзината земја, туку и да стане предмет на санкции од Вашингтон врз основа на претседателскиот декрет потпишан од претседателот Џо Бајден во 2021 година – Извршна наредба 14033.

Според наредбата, САД можат да ги замрзнат средствата и трансакциите за поединци кои ги прекршуваат меѓународните договори, што ефективно го попречува мирот и безбедноста на Западен Балкан.

Санкциите се однесуваат на секое лице „кое може да биде одговорно или соучесник во, или директно или индиректно да учествува во кршење или дело што го попречува или загрозува спроведувањето на кој било договор или рамка за регионална безбедност, мир, соработка, меѓусебно признавање или механизам за одговорност поврзан со Западен Балкан, вклучувајќи го и Договорот од Преспа од 2018 година; Охридскиот рамковен договор од 2001 година; Резолуција 1244 на Советот за безбедност на ОН; Дејтонскиот мировен договор; Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија“ и други.

Во Договорот од Преспа, како и во толкувачкиот циркулар на Министерството за надворешни работи на Северна Македонија, експлицитно е наведено дека употребата на името „Северна Македонија“ е задолжителна за сите државни институции и канцеларии, сите агенции и структури. кои се основани со закон или се финансирани од државата.

Дополнително, секој потег за откажување на договорот мора да има предвид дека Северна Македонија веќе доби неповратни придобивки од него – членство во НАТО.

БГНЕС потсетува дека Договорот од Преспа е потпишан на 17 јуни 2018 година во селото Нивици на брегот на Преспанското Езеро. Договорот го склучија министрите за надворешни работи на двете земји, Никос Коѕиас и Никола Димитров, во присуство на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев. Договорот стави крај на долгогодишниот спор за името на Македонија меѓу властите во Скопје и Атина.

На потпишувањето присуствуваа специјалниот претставник на ОН Метју Нимиц, високата претставничка на ЕУ за надворешни работи Федерика Могерини и комесарот за проширување Јоханес Хан.Слични Објави