БИТОЛА ПОДГОТВЕНА ЗА „БРАЌА МАНАКИ”

/

Од 14 до 21 септември во Битола ќе се одржи 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“.Директорката на фестивалот Гена Теодосиевска посочи дека на свеченото отворање во Битола на 14 септември ќе биде прикажан шпанскиот филм „Болка и слава“ (Painandglory), по режија на Педро Алмодовар и кинематограферот Хозе Луис Алкаине кој воедно и ќе ја посети Битола за време на фестивалот.

На ова издание најавен е уште еден специјален гостин, ирскиот сценарист и режисер Џим Шеридан. Од 14 до 21 септември Битола по 40. пат ќе живее со филмската магија на фестивалот Манаки под мотото „Telltheclouds“ (Кажи им на облаците).

Претходна статија

ЛИФТ СО ЧЕТВОРИЦА СТАНАРИ ПАДНАЛ ВО КАРПОШ 4 ВО СКОПЈЕ, НЕМА ПОВРЕДЕНИ

Следна статија

ВАРДАР ГОСТУВА КАЈ МОТОР ЗА ПРВ СЕРИОЗЕН СЕХА ТЕСТ СЕЗОНАВА

Најново од Истакнато

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да

Туѓа влада

Facebook статус на Никола Димитров Новата опаковка на предлогот е апсолутно истиот непоправлив дебакл со кој