БЛАГОЈЧЕ АТАНАСОСКИ- ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО НЕ БЕШЕ ДОНЕСЕН СО КОНСЕНЗУС

Благојче Атанасоски гостувајќи  во емисијата „Отворено студио“ со Искра Коровешовска изјави  дека начинот на кој се решава спорот со името и Преспанскиот договор се избрзано донесени, поради тоа што нема  национален конзесус. Тој нагласува дека има многу нејаснотии за тоа како ќе се спроведе  референдумот и дали ќе има воопшто референдум на 30 септември, но и како и дали во Собранието ќе го изгласи овој договор со двотретинско мнозинство. Според него за да има успешно решавање на спорот со името, прво треба најголемите политички партии да договорат национален конзесус за решавање на името, со јасни црвени линии, по што не би имало никакви обвинувања и пречки во решавањето на спорот со името.

 

Претходна статија

КАКО УДБАШКОТО КРИЛО ВО СДСМ ГО РУШИ ЗОРАН ЗАЕВ И ОДРАБОТУВА РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА ИМЕТО ДА НЕ УСПЕЕ

Следна статија

ИСМЕТ РАМАДАНИ : ДОГОВОРОТ ЗА ИМЕТО Е ПОВЕЌЕ ОД ОДЛИЧЕН

Најново од Вести