БОРИС ЏОНСОН ЌЕ СЕ СООЧИ СО СУД ЗА НАВОДНИ ЛАГИ ОКОЛУ БРЕГЗИТОТ

//

На водечкиот кандидат за наследник на Тереза Мај како британски премиер, Борис Џонсон му беше наредено да се појави на суд за да се соочи со обвинувањата дека ја излажал јавноста за време на кампањата за референдумот за Брегзит во 2016 година.
Судијата од Судот на Вестминстер во Лондон наредил Борис Џонсон, поранешен секретар за надворешни работи на Велика Британија, да се соочи со три точки од обвинението за злоупотреба на службена должност.

Џонсон, кој беше лице од висок профил на кампањата за Брегзит, е обвинет дека лажно тврдел дека членството на Британија во Европската унија чини 350 милиони долари неделно (442 милиони евра).Претходна статија

ПЕНДАРОВСКИ ГО ПРИМИ РОМАНСКИОТ АМБАСАДОР ВИОРЕЛ СТАНИЛА

Следна статија

БОРИСОВ ГИ ПОЗДРАВИ СВОИТЕ КОЛЕГИ ЗАЕВ И РАМА ЗА ПРЕПОРАКИТЕ НА ЕК ЗА МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА

Најново од Вести