БОРИСОВ СЕ ОТКАЖА ОД ПРАТЕНИЧКИОТ МАНДАТ

//

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, на „Фејсбук“ напиша дека поднел изјава до Централната изборна комисија дека одбива да биде пратеник во новиот состав во бугарскиот парламент.

Борисов вели дека иако ги добил лидерските битки во Софија и Пловдив, тој нема потреба да ужива пратенички мандат.

Партијата на Борисов од десниот центар ГЕРБ освои наголем број гласови на изборите – 26,2 отсто, но остана без потребното мнозинство. Во меѓувреме, помалите политички партии ја одбија неговата понуда за формирање експертска влада која би ја водела земјата во пандемијата на коронавирусот до крајот на годината.Борисов е на власт од 2009 година.

Претходна статија

КОРОНАВИРУС ВО ЗАТВОРОТ ВО ШТИП, ЗАРАЗЕНИ МИТКО ЧАВКОВ И УШТЕ ЧЕТВОРИЦА ЗАТВОРЕНИЦИ

Следна статија

МАКЕДОНИЈА НА ТРЕТО МЕСТО ВО СВЕТОТ СПОРЕД БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19

Најново од Вести