Бугарија е блиску до договор за привремени борбени авиони од Шведска и Франција додека ги чека Ф-16

/

Се чини дека бугарската влада се приближува до договор за изнајмување на привремени борбени авиони по разговорите со Шведска и Франција, додека оваа земја од југоисточна Европа ги чека американските Ф-16, пишува Breaking Defense, списание за дигитална одбранбена стратегија, политика и технологија со седиште во Њујорк.

Потенцијалното купување на борбени авиони, беше поттикнато од Локхид Мартин кога ја одложи испораката на авионите Ф-16 блок 70 во Софија од 2023 до 2025 година поради проблеми со добавувачите поради СОВИД-19, што значи дека тие нема да стапат во употреба до околу 2028 година, информира списанието.

„Затоа, на Бугарија и треба „привремен“ тип за замена на застарената флота МиГ-29, која се очекува да биде неупотреблива поради проблеми со одржувањето од крајот на 2023 година“, вели портпаролот на бугарското Министерство за одбрана (МО) во изјавата. на „Breaking Defense“.

„Додека Ф-16 не ги достигне целосните оперативни способности околу 2028-2030 година, привремените борбени авиони ќе мора да се користат за извршување на мисијата Air Policing во воздушниот простор на Бугарија“, објасни портпаролот.



Стекнувањето со привремени борбени авиони започнало со испраќање писма на Бугарија до САД, Шведска, Франција, Израел, Холандија, Шпанија и Италија, во кои детално се опишува можноста за изнајмување на половни авиони. Холандија, Шпанија и Италија потврдиле дека не можат да го исполнат барањето, изјави портпаролот на бугарското Министерство за одбрана. Портпаролот не открива како реагирале САД, а портпаролот на Стејт департментот рече дека тие не коментираат „потенцијални/претстојни трансфери на оружје“.

„Шведска и Франција одговорија позитивно на нашето барање“, рече портпаролот. „Почнавме разговори со двете влади за да ја истражиме можноста за купување борбени авиони.

Шведска би можела да понуди Saab JAS 39 Gripen C/D авиони, а Франција би можела да ги понуди своите авиони Mirage 2000 или Rafale.

Претходна статија

Постигнат договор за покачување на платите на вработените во Клинички центар

Следна статија

Ковачевски – Катлер: Навремената размена на информации и соработката меѓу членките на НАТО важна за безбедноста на земјава и регионот

Најново од Вести

Историскиот музеј во Благоевград ќе претстави две монографии, за ВМРО и за улогата на активните жени во бугарските заедници во Македонија и Одринска Тракија

Во Регионалниот историски музеј – Благоевград денеска ќе бидат претставени две монографии на д-р Елена Александрова,