Бугарија го прогласи 24 ноември за Ден на национална жалост

//

Бугарија го прогласи 24 ноември за Ден на национална жалост. Ова го соопшти вицепремиерот Галаб Донев, а причина за таа одлука се двете трагедии што ги погодија Бугарија и РС Македонија– пожарот во домот за стари лица во село Ројак и тешката автобуска несреќа на автопатот Струма.

Најмалку 45 лица загинаа во автобуската несреќа, а девет лица го загубија својот живот во пожарот во домот за стари лица.Претходна статија

МНР го објави списокот со луѓето што ја преживеаја трагедијата на автопатот „Струма“

Следна статија

Предистражната постапка за трагедијата на автопатот „Струма“ ќе се води на територијата на Бугарија

Најново од Вести