Предистражната постапка за трагедијата на автопатот „Струма“ ќе се води на територијата на Бугарија

//

Портпаролката на главниот обвинител на Бугарија, Сијка Милева, соопшти дека обвинителството ќе ги вложи сите напори да спроведе брза, ефективна и објективна истрага за расветлување на причините за тешката сообраќајна несреќа, соопшти БГНЕС.

Таа во име на главниот обвинител Иван Гешев и на обвинителството изрази сочувство и сочувство до роднините на загинатите.Обвинителката Милева појасни дека предистражната постапка ќе се води на територијата на Република Бугарија, а нема да има паралелна истрага во Република Северна Македонија.

„Истрагата е доделена на тим од искусни истражители од Националната истражна служба, кои се експерти во откривањето на ваков вид криминал“, вели Милева.

Претходна статија

Бугарија го прогласи 24 ноември за Ден на национална жалост

Следна статија

Роднините на настраданите во сообраќајната несреќа ќе можат да влезат во Бугарија без документ за Ковид-19

Најново од Вести