| |

Бугарската влада до амбасадорите на ЕУ: Данокот врз рускиот гас влијае само на профитот „Гаспром“

Неодамна воведената такса за увоз и транзит на руски гас преку Бугарија нема да има негативно влијание врз европските потрошувачи. Таа ќе влијае само на профитот на Гаспром. Амбасадорите на земјите од Европската унија (ЕУ) ова го слушнаа од премиерот академик Николај Денков, вицепремиерката и министерка за надворешни работи Марија Габриел, министрите за финансии и енергетика Асен Василев и Румен Радев, соопшти владината прес-служба, пренесува БГНЕС.

„ЕУ не треба да зависи од рускиот гас. Недозволиво е да се финансира руската војна против Украина со парите на европските даночни обврзници“, рече академик Денков. Тој потсети дека во последните години е направено многу за да може Европа да добива гас од различни извори.

Еден ден по посетата на Виена, премиерот уште еднаш пред дипломатите на ЕУ ги истакна аргументите за прием на Бугарија во Шенген зоната: „Ако не е неопходно да се чуваат границите меѓу Бугарија и Грција и Бугарија и Романија, нашата земја ќе насочи многу повеќе напори и ресурси до нашите граници со Турција и Србија“. Премиерот изрази надеж дека во декември на редовниот состанок на Европскиот совет ќе биде донесена вистинската одлука во корист на бугарските и европските граѓани и бизниси.

Премиерот привлече внимание на фактот дека Бугарија постигнала голем напредок во областа на владеењето на правото, а тоа го известуваат токму партнерите и Европската комисија.

На средбата се разговараше и за други важни теми како војната во Украина, ситуацијата на Блискиот исток, миграцијата, конкурентноста на ЕУ и други прашања кои ќе бидат на дневниот ред на претстојниот состанок на Европскиот совет оваа недела.

Слични Објави