Бугарскиот поет и писател Георги Господинов е номиниран за Нобелова награда за литература

//

Бугарскиот писател и поет Георги Господинов е номиниран за Нобеловата награда за литература.

Веста ја објави сајтот „Плоштад Славејков“. Информацијата за тоа доаѓа од бугарскиот ПЕН центар и од секретарката на писателската организација Ангела Димчева.

Одлуката за номинацијата била донесена во јануари годинава и веќе е испратена до Нобеловиот комитет, потпишана од претседателката на бугарскиот ПЕН центар Здравка Евтимова.

Георги Господинов е најнаградуваниот современ бугарски писател. Автор е на најпреведуваната бугарска книга по 1989 година – „Природен роман“.Добитник е на многу книжевни награди, меѓу кои и Големата награда за литература на Атина и најпрестижната италијанска книжевна награда, Premio Strega Europeo.

Претходна статија

Ударот врз Ново Село како пример за масовна дебугаризација

Следна статија

Кулеба го критикува НАТО дека „буквално ништо“ не прави за да ја запре руската инвазија

Најново од Вести