БУГАРСКИТЕ ПРАТЕНИЦИ ЧЕКААТ РЕД ЗА ДА СЕ ТЕСТИРААТ ЗА КОВИД-19

/

Во раните утрински часови, пратениците од бугарскиот парламент се редат пред болницата Софијамед, каде што треба бидат тестирани за коронавирус. Оваа состојба се случи откако вчера стана јасно дека Хасан Адемов на партијата Движење за права и слободи дал позитивен тест за СОВИД-19.
Лидерот на движењето Мустафа Карадаја во изјава за бугарските медиуми уверува дека пратеникот чувствува добро.

Сепак, сите парламентарци ќе бидат тестирани затоа што тие седат премногу блиску еден до друг во пленарната сала.

Заедно со пратениците, ќе се направат тестови и на сите вработените во администрацијата на Националното собрание, квесторите, хигиеничарите и возачите.Во петокот, парламентот одлучи дека нема да има пленарни седници, до укинувањето на вонредната состојба во земјата.

Претходна статија

(ФОТО) НАСЛЕДНИЦИТЕ НА МИЛЕНКО ШТО ЈА ИСКРШИЈА ПЛОЧАТА НА РЕВОЛУЦИОНЕРОТ ТОМА ДАВИДОВ СИГУРНО СЕ ГОРДИ НА СВОЕТО ДЕЛО

Следна статија

КУМАНОВСКИТЕ ЧЕВЛАРСКИ КОМПАНИИ ПОЧНАА ДА ОТПУШТААТ РАБОТНИЦИ

Најново од Вести