Бугарското МНР ја поздрави Ратификацијата на Договорот за пријателство

//

Бугарското Министерство за надворешни работи ја поздрави одлуката на македонското Собрание да го ратификува  Договорот за пријателство и добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Во соопштението од бугарското МНР се констатира дека со овој Договор се реафирмира волјата за градење добрососедски односи, но е и пример за регионот.

Република Бугарија ќе продолжи да биде активна во нејзината поддршка за европската интеграција на Република Македонија. Ова е стратешки избор на нашата земја, поткрепен со приоритетите на бугарското претседателство со Советот на ЕУ“, пишува во соопштението од бугарското МНР… (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Папата Франциск се плаши од нуклеарна војна

Следна статија

Шекеринска за посетата на Столтенберг: Главна цел е да чуе и од наша страна што е она што сме го сработиле

Најново од Вести