Новата македонска амбасадорка во Бугарија ги врачи акредитивите на Петрова

//

Заменик-министерката за надворешни работи на Бугарија, Велислава Петрова денеска ги доби копиите од акредитивните писма на новата вонредна и ополномоштена амбасадорка на

Повеќе

Киев ги критикува резултатите од референдумот во областите окупирани од Русија

/

Киев денеска оцени дека референдумите организирани од Москва за станување дел од Русија, одржани во четири украински региони делумно контролирани од Москва,

Повеќе

Борел ги отфрли незаконските референдуми во Украина, ЕУ нема да ги признае резултатите

/

ЕУ го осудува одржувањето на незаконски „референдуми“ и нивниот фалсификуван исход, напиша на Твитер високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и

Повеќе

Проруските власти во Украина тврдат дека големо мнозинство од граѓаните гласале за приклучување кон Русија

/

Проруските сепаратистички власти во Украина денеска ги објавија првите резултати од референдумите за присоединување на републиките Доњецк и Луганск, како и регионите Запорожје и

Повеќе

Столтенберг: Референдумите во Украина немаат легитимитет

/

Лажните референдуми што ги одржува Русија немаат легитимитет и се грубо кршење на меѓународното право. Овие територии се Украина, напиша генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг

Повеќе

Велика Британија со нови санкции за Русија поради „незаконските“ референдуми

/

Велика Британија соопшти дека воведува нови санкции против Русија како одговор на „незаконските“ референдуми за припојување, организирани во четири украински области под

Повеќе