Буревесник.бг: Македонците се обидуваат да ги „претопат“ Бугарите во Албанија
| |

Буревесник.бг: Македонците се обидуваат да ги „претопат“ Бугарите во Албанија

Бугарскиот информативен портал Буревесник објави материјал поврзан со барањата на партијата „Македонска алијанса за европска интеграција“ пописот во Албанија да биде продолжен неколку пати. Во материјалот стои дека таа партија е финансирана и помагана од службите во Скопје и дека го барала продолжувањето затоа што не е задоволна од резултатите од пописот. „В последните месеци…

Пронајдени тинејџерките кои со денови беа исчезнати во Грција
|

Пронајдени тинејџерките кои со денови беа исчезнати во Грција

Среќно заврши потрагата по 13-годишната Елефтерија и 14-годишната Катерини во Калитеа, Грција, кои беа исчезнати од четвртокот на 30 ноември, јавуваат грчките медиуми. Според соопштението на грчката невладина организација „Насмевката на детето“, двете девојчиња биле пронајдени утрово и се во добра здравствена состојба. Воедно, како што нагласуваат од организацијата, ќе им биде дадена психолошка поддршка…

Морничави снимки од земјотресот од 7,6 степени на Филипините
|

Морничави снимки од земјотресот од 7,6 степени на Филипините

На социјалните мрежи објавена е вознамирувачка снимка од моментот на силниот земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтер што ги погоди денес Филипините. Потресот се случи на длабочина од 63 километри, а наскоро се очекува цунами да ги погоди Филипините и Јапонија. На социјалните мрежи се споделуваат видеа од потресот. Video of the recent…

Столтенберг: Европските земји не можат да го прошират производството на оружје за Украина
|

Столтенберг: Европските земји не можат да го прошират производството на оружје за Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека европските земји ги следат сопствените интереси и не можат да го прошират производството на оружје за Украина. „Не сме во можност да соработуваме толку блиску колку што треба, што доведува до повисоки трошоци и го отежнува проширувањето на производството. Мора да се реши проблемот со фрагментацијата…

Земјотрес со јачина од 7,5 степени ги погоди Филипините, издадено е предупредување за цунами
|

Земјотрес со јачина од 7,5 степени ги погоди Филипините, издадено е предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 7,5 степени го погоди островот Минданао на Филипините, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот бил на длабочина од 63 километри, а наскоро се очекува цунами да ги погоди Филипините и Јапонија, пренесува Ројтерс. Американскиот географски институт процени дека земјотресот бил со јачина од 7,6 степени и длабочина од 32 километри. Филипинската…

ЕУ бара Охридскиот договор да се вклучи во преговарачката рамка за Србија
|

ЕУ бара Охридскиот договор да се вклучи во преговарачката рамка за Србија

Европската унија (ЕУ) формално ќе побара од Европската комисија да ги вклучи обврските од договорот за патот кон нормализација на односите меѓу Србија и Косово, во преговорите за членство меѓу Белград и Брисел. Во нацрт-заклучоците, на кои Радио Слободна Европа умаше увид се вели дека „Советот бара од Комисијата и високиот претставник итно да му…

Снегот ја парализира Германија – откажани летови, луѓе ја поминаа ноќта во возови
|

Снегот ја парализира Германија – откажани летови, луѓе ја поминаа ноќта во возови

Обилните снежни врнежи доведоа до значителен прекин на сообраќајот во Баварија, но и во други делови на Германија. Летовите се прекинати на аеродромот во Минхен, а во текот на ноќта дошло до нарушување во железничкиот сообраќај, пренесува Билд. Seasons second dance of snow ❄️⛄️ #BlueJays | #snowfall | #snow | #Germany pic.twitter.com/AP38zNHi0Q — Zubair Shakeel…

Полицијата во Лос Анџелес лови сериски убиец кој убива бездомници
|

Полицијата во Лос Анџелес лови сериски убиец кој убива бездомници

Полицијата во Лос Анџелес лови потенцијален сериски убиец откако тројца бездомници беа убиени во одделни инциденти, пишува „Скај њуз“. Убиствата се случија меѓу 26 и 29 ноември, а градоначалничката на Лос Анџелес, Карен Бас, вчера ги предупреди бездомниците кои спијат на отворено да се обидат да не бидат сами во текот на вечерта. Полицијата објави…

Нов Зеланд ќе ги забрани мобилните телефони во училиштата бидејќи опаѓа писменоста на учениците
|

Нов Зеланд ќе ги забрани мобилните телефони во училиштата бидејќи опаѓа писменоста на учениците

Владата на Нов Зеланд ќе ги забрани мобилните телефони во училиштата поради загрижувачкиот пад на писменоста, изјави конзервативниот премиер, Кристофер Луксон. Училиштата во Нов Зеланд некогаш имаа некои од најдобрите резултати за писменост во светот, но нивоата на читање и пишување паднаа до таква мера што некои истражувачи стравуваат дека има образовна криза. Луксон на…

Земјотрес од 5,8 степени го погоди Бангладеш
|

Земјотрес од 5,8 степени го погоди Бангладеш

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди регионот на Бангладеш, соопшти Германскиот центар за геолошки истражувања (ГФЗ). Земјотресот бил на длабочина од 10 километри, јавува „Ројтерс“. Засега нема информации за материјална штета или повредени.