Чарлс денеска официјално ќе биде прогласен за крал

/

Чарлс Трети денеска официјално ќе биде прогласен за крал во палатата Сент Џејмс во Лондон, пред церемонијално тело познато како Пристапен совет.

Крунисувањето би можело да се случи за неколку месеци, јавија денеска британските медиуми.

По смртта на кралицата Елизабета Втора, крал автоматски станува нејзиниот син Чарлс (73), кој е и најстар наследник на британскиот трон.

Погребот на кралицата Елизабета Втора ќе биде извршен за десет дена, според однапред утврден протокол, а државната жалост се очекува да трае 12 дена

Извор: Zoom. mk

Претходна статија

СДСМ: Во ЕУ нема место за ретроградни политичари како Мицкоски

Следна статија

Конференција: „МКБГ2023: Младите и образованието“ и доделување титула почесен доктор на науки на Илхан Ќучук

Најново од Вести